2017

2017
by Jakub Wroblewski

Blog Archive

Saturday, October 3, 2015

Blogie Dni - reviews / recenzje

Blogie Dni by Deirdre Kinahan.
przekład/translation – Joanna Crawley
reżyseria/directed – Wojciech Urbański
scenografia/stage design – Maja Skrzypek
muzyka/music – Dominik Strycharski
światło/light – Michał Głaszczka
asystentka reżysera/director's assistant – Anika Idczak

Premiere in Teatr Ateneum

Link 1
"... Reżyser Błogich dni Wojciech Urbański jest w swojej generacji przypadkiem niezwykłym i tak rzadkim, że właściwie należałoby rozważyć objęcie go szczególną ochroną gatunkową..."

Link 2

"... Mądry to i wzruszający spektakl. Pobudzający do myślenia. Rzadko spotykany w dzisiejszym teatrze pełnym bezmyślności i hochsztaplerstwa - ocenia Witold Sadowy najnowszą premierę warszawskiego Teatru "Ateneum"..."

Link 3
"... Wystawiona w Teatrze Ateneum kameralna sztuka irlandzkiej autorki oparta została na dwóch wyrazistych kreacjach aktorskich. Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek grają dwoje samotnych ludzi, przebywających w miejscu przypominającym dom opieki czy sanatorium..."

Link 4

"... Deirdre Kinahan w swej sztuce dotknęła delikatnego, ale coraz powszechniejszego tematu pozbywania się zawadzających nam bliskich, których często w przedmiotowy sposób wyrzucamy ze świata doczesnego. Na przykładzie dwojga bohaterów, zmierzyła się z pytaniami o godności przemijania, niemoralności odrzucenia i roli najbliższych w odwiecznej wojnie mocnego ducha z bezsilnym ciałem..."

Link 5
"... Wojciech Urbański jako pierwszy w Polsce sięgnął po tekst irlandzkiej pisarki Deirdre Kinahan. Sztuka "Błogie dni", pierwsza premiera Teatru Ateneum w tym sezonie, opowiada o dwójce starszych ludzi - Seanie i Patricii (w rolach Jan Peszek i Jadwiga Jankowska-Cieślak), którzy przeżywają swoją "jesień życia" w domu opieki..."